Една година след убийството пред дискотека „Амнезия” нищо не се е променило
На 28 януари в аулата на СУ се състоя дебатът "Студентски град - една година по-късно", организиран от телевизия „Алма Матер”. Основните теми на дискусията бяха идеите за благоразвитие на района, намаляването на насилието и изясняване на понятието „кампус”. Сред присъстващите бяха ректорите на СУ проф. д-р. Иван Илчев и на ТУ проф. д-р инж. Камен Веселинов; министър Сергей Игнатов; главният архитект на София Петър Диков, кметът на район „Студентски” Димитър Дилчев, както и представители на неправителствените организации „Устойчиво развитие”, СРОКСОС и „Призив”.
Сериозна дискусия предизвика искането за приемане на специален закон, уреждащ статута на района. Предложението дойде от представители на студентските организации и беше посрещнато с аплодисменти в залата. Районният кмет, а след него и арх. Петър Диков се противопоставиха на идеята, като според тях чрез промени в механизма за реституиране на земи ще се намали презастрояването в района. Като сериозни проблеми бяха посочени липсата на средства, която не позволява на държавата да обезщети собствениците на 215-те дка частни имоти до общежитията, както и мудната съдебна система, която разрешава прекалено бавно възникналите конфликти. Диков даде за пример вече емблематична „Амнезия”, за която Темида ще се произнесе чак през април след поредно обжалване.
Още по-далеч във времето могат да се очакват положителните промени, залегнали в новия Подробен устройствен план на Студентски град. След две преработки той е преминал през общинския съвет и се очаква да бъде приет до дни, по думите на арх. Диков. В залата се чуха мнения, че общината не се е вслушала в голяма част от предложенията на временната експертна комисия, свикана през миналата година.
За присъстващите не стана ясно и какво точно трябва да представлява в българския си вариант понятието „кампус”. Бяха дадени примери за аналогични структури по света, както и за управлението им, но представителите на академичната, общинската и държавната власт не се ангажираха с предложения. Проф. Илчев напомни, че по-голямата
част от кампусите в чужбина са строени извън големите градове, докато Студентски град от десетилетия е интегрирана част от София. В този смисъл той определи всички евентуални промени като „кърпене на положението”.
По време на дебатите се чуха и въпроси, засягащи конкретни проблеми в Студентски
град. Бяха припомнени сериозните проблеми с управлението на общежитията, необходимостта от изграждане на център за спешна помощ, както и лошите инфраструктурни условия в района. Конкретни отговори от страна на институциите практически не последваха, като отново бе напомнена голямата важност на студентската
самоинициатива, както и сериозните разминавания между заложеното в проектите и последващата реализация. По темата за увеселителните заведения Диков припомни, че възникването им е на изцяло пазарен принцип. Според главния архитект на София дискотеките са при „най-силната клиентела”. Проблемите с чистотата на Студентски град също се оказаха основно заслуга на обитателите му.
По време на дискусията не се чуха революционни идеи за развитието на района. По-смущаващо е, че институциите не демонстрираха желание за бързи промени по конкретни въпроси. Най-добра равносметка за ситуацията даде министър Игнатов още с уводните си думи: „Една година след случая (убийството пред „Амнезия” – бел.авт) може да се каже, че нищо не се е променило, а някои неща са се влошили”. При това положение съвсем естествено дойде определението „гето”, дадено на Студентски град от ректора на ТУ проф. Веселинов.
Явор Николов
ЧЕСТНО...или нашата програмна статия
„Свободен вестник” е нашият отговор на обвиненията, че младите хора в България са незаинтересовани от случващото около тях.
петък, март 19, 2010
Студентски град стана гето
Рубрика
Vivat academia
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар